Zachodzące nad kaukaskimi olbrzymami słońce symbolicznie zwiastowało bliski koniec naszej górskiej przygody w Gruzji. Zanim jednak zwinęliśmy namioty i wsiedliśmy do marszrutki opuszczającej Uszguli ruszyliśmy jeszcze raz w kierunku ściany Bezengi, aby zobaczyć lodowiec Szchary z bliska.

Wczesnym rankiem rozciągającą się przed nami dolina rzeki Enguri skrywała się w cieniu. Dotkliwy chłód przeszywał powietrze i wymuszał na nas szybki i żwawy marsz w kierunku pierwszych promieni słońca. Początkowo wąska dolina zaczęła się rozszerzać otwierając przed nami szerszą perspektywę. Białe, lodowe czapy pięknie odcinały się na tle błękitnego nieba i intensywnie zielonych grzbietów ograniczających dolinę.

Szchara
Szchara – najwyższy szczyt Gruzji

Lodowiec Szchary

Wijąca się wzdłuż Enguri ścieżka nie sprawia żadnych problemów. Trasa jest bardzo łatwa, nie ma obaw, że gdzieś się zgubicie. Wystarczy podążać widoczną ścieżką. Przyjemny i obfitujący w niezwykłe widoku spacer minął nam niezwykle szybko. W niecałe 2h dotarliśmy w miejsce, gdzie ścieżka wkraczała w zarośla. Stwierdziliśmy, że pod sam lodowiec Szchary już nie pójdziemy, bo nad szczytami zbierały się chmury i lada moment wszystko miało schować się pod ich pierzyną. Korzystając z ostatnich chwil, kiedy szczyty były jeszcze widoczne zrobiliśmy małą sesję foto i rozpoczęliśmy powrót do Uszguli tym samym kończąc naszą wędrówkę po gruzińskich górach…

lodowiec Szchary
lodowiec Szchary
lodowiec Szchary
lodowiec Szchary
lodowiec Szchary
Esy floresy Enguri

Informacje praktyczne:

Trekking pod lodowiec Szchary

  • Długość trasy Uszguli – lodowiec Szchary – Uszguli: 15,2 km
  • Czas naszego przejścia: tam i z powrotem 4h
  • Przewyższenie na trasie: +/- 250 m

Write A Comment

Podobał Ci się wpis?

Znalazłeś interesujące Cię informacje?

Bądź na bieżąco i dołącz do nas na Facebook’u!

Nic Cię to nie kosztuje, a nas zmotywuje do dalszej pracy 🙂